Samarqandda O‘zbekiston ekologiyasining holati to‘g‘risidagi Milliy hisobot taqdimoti bo‘lib o‘tdi
13-fevral kuni Samarqanddagi CMS COP-14 doirasida barqaror rivojlanish tashabbuslari, aholining xabardorligini oshirish va atrof-muhitni muhofaza qilishga bag‘ishlangan yordamchi tadbir bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vaziri Aziz Abduhakimov, BMT Bosh kotibi o‘rinbosari, BMT Atrof-muhit bo‘yicha dasturi (UNEP) ijrochi direktori Inger Andersen, BMTning Oziq-ovqat va qishloq xo‘jaligi tashkiloti (FAO) Yevropa va Markaziy Osiyo bo‘yicha Bosh direktori o‘rinbosari Viorel Gutu, BMT Yevropa iqtisodiy komissiyasining (YeIK) mintaqaviy maslahatchisi Sara Radnaaragchaa, hukumat va xalqaro tashkilotlar, ilmiy jamoalar, ommaviy axborot vositalari vakillari va boshqalar ishtirok etdi.
Tadbirning ochilishida nutq so‘zlagan Aziz Abduhakimov iqlim o‘zgarishining oldini olish va tabiatni muhofaza qilish borasida mamlakatimizda amalga oshirilayotgan tashabbuslar, jumladan, “Yashil makon” milliy loyihasi doirasidagi yoshlar marafoni, konferensiya va davra suhbatlari, ko‘chat ekish, Toshkent universitetida “Central Asian Green University” ochilishi va boshqalar haqida gapirdi.
Vazir, shuningdek, hamkorlikdagi loyiha uchun hamkorlar, ekspertlar va muharrirlarga minnatdorlik bildirdi.
“Biz atrof-muhitga oid kitoblar, hisobotlar, ko‘rgazmali materiallar va qo‘llanmalar ishlab chiqishga sarmoya kiritmoqdamiz. UNEP, FAO, YeIK, Zoi Environment, CEPF va “Zamin” jamg‘armasi bilan hamkorligimiz natijasida oziq-ovqat chiqindilarini kamaytirish, ekoturizm bo‘yicha tavsiyalar, atrof-muhit holati hisoboti uchun vizual hisobot va infografika tayyorladik”, — dedi vazir.
Tadbir davomida Ekologiya vazirligining yangi nashrlari – O‘zbekiston Respublikasining Atrof-muhit holati to‘g‘risidagi Milliy hisoboti va uning tasvirlangan sharhi, FAOning oziq-ovqat chiqindilarini kamaytirish bo‘yicha yo‘riqnomasi hamda Ekoturizmni rivojlantirish va ta’minlash, O‘zbekistonda ekoturizmni rivojlantirish va ekologik barqarorlikni ta’minlash bo‘yicha taqdimot: turoperatorlar, mahalliy hokimiyat organlari va tashrif buyuruvchilar uchun maslahatlar taqdim etildi.
Atrof-muhit holati to‘g‘risidagi Milliy hisobot mamlakatni ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish kontekstida mavjud ekologik vaziyat va tendensiyalarni aks ettiruvchi keng qamrovli hujjatdir. Shuningdek, u tegishli siyosat ustuvorliklari, strategiyalari va atrof-muhit muammolarini hal qilish bo'yicha harakatlar yo'nalishini belgilash uchun mo'ljallangan boshqa hujjatlarning umumiy ko'rinishini taqdim etadi. Hisobot Barqaror rivojlanish maqsadlarida, atrof-muhitni muhofaza qilish bo‘yicha ko‘p tomonlama shartnomalarda va atrof-muhit sifati nuqtai nazaridan inson salomatligi va farovonligi bilan bog‘liq muammolarni hal qilishga qaratilgan boshqa xalqaro hujjatlarda belgilangan respublikaning xalqaro majburiyatlarini aks ettiradi. Hisobot UNECE, UNEP, Xalqaro Barqaror Rivojlanish Instituti, FAO va Zoi Ekologik tarmog‘i ko‘magida tayyorlangan.
FAOning Oziq-ovqat chiqindilarini kamaytirish bo‘yicha qo‘llanmasida oziq-ovqat isrofgarchiligining oldini olishga qaratilgan maslahat va tavsiyalar berilgan. Ushbu nashr oziq-ovqat mahsulotlarini xarid qilishdan tortib to iste'mol qilishgacha bo'lgan yo'lda hammani qo'llab-quvvatlaydi. Infografik formatda taqdim etilgan mazkur amaliy maslahatlar va tavsiyalarga amal qilgan holda, har bir kishi o'z xatti-harakatlarini o'zgartirishi va kundalik odatlarini ko'rib chiqish uchun tegishli qarorlar qabul qilishi mumkin.
O‘zbekiston Ekologiya vazirligining yana bir tashabbusi – O‘zbekistonda ekoturizmni rivojlantirish va tabiat barqarorligini ta’minlashga bag‘ishlangan yangi nashr. U turizm operatorlari, mahalliy hokimiyat organlari va sayyohlar uchun rang-barang tasvirlangan qo‘llanma shaklida taqdim etilgan. Unda o‘quvchi respublikamizning tog‘li zonasining tabiiy va madaniy diqqatga sazovor joylari, turistik fasllar, eng muhimi turizmning tabiat uchun foydalari va xavf-xatarlari haqida ma’lumot va odamlarning tog ekotizimiga salbiy ta'sirini kamaytirish uchun nima qilish kerak, degan savolga javob topishi mumkin.
Ta’kidlash joizki, mazkur nashrlar barqaror rivojlanish yo‘lidagi ishtirokini kuchaytirish maqsadida aholining xabardorligini oshirishga qaratilgan.
Quyidagi havolalar orqali mamlakat atrof-muhitining holati toʻgʻrisidagi Milliy hisobot bilan tanishishingiz mumkin:

В Самарканде презентовали Национальный доклад о состоянии окружающей среды страны
В рамках CMS СОР-14 в Самарканде, 13 февраля состоялся сайд-ивент, посвященный инициативам по устойчивому развитию, повышению осведомленности населения и ее участие в процессе охраны окружающей среды.
На мероприятии приняли участие министр экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Азиз Абдухакимов, заместитель генерального секретаря ООН, исполнительный директор Программы ООН по окружающей среде (ЮНЕП) Ингер Андерсен, заместитель генерального директора Продовольственной и сельскохозяйственной организации Объединенных Наций (ФАО) по Европе и Центральной Азии Виорел Гуту, региональная советница Европейской экономической комиссии ООН (ЕЭК ООН) Сара Раднаарагчаа, представители государственных и международных организаций, научных сообществ, СМИ и другие.
В приветственной речи на открытии ивента Азиз Абдухакимов рассказал о проводимых инициативах в стране по предотвращению изменения климата и охране природы, среди которых проведение молодежных забегов, конференций и круглых столов, посадка деревьев в рамках общенационального проекта «Яшил Макон», открытие в Ташкенте Центральноазиатского университета Green University и др. Также министр выразил благодарность партнерам, экспертам и редакторам за совместный проект.
«Мы инвестируем в разработку экологических книг, отчетов, наглядных материалов и руководств. В результате нашего сотрудничества с ЮНЕП, ФАО, ЕЭК ООН, Zoi Environment, CEPF и Zamin Fund мы подготовили рекомендации по сокращению пищевых отходов, экологическому туризму, визуальный отчет и инфографику к отчету о состоянии окружающей среды», – отметил министр.
В ходе ивента были представлены новые публикации Министерства экологии – Национальный доклад Республики Узбекистан о состоянии окружающей среды и его иллюстрированный обзор, Руководство ФАО по сокращению пищевых отходов и Презентация по развитию экотуризма и обеспечению устойчивости природы в Узбекистане: советы для туроператоров, местных органов власти и посетителей.
Национальный доклад о состоянии окружающей среды это комплексный документ о текущей экологической ситуации и тенденциях в контексте социально-экономического развития страны. Также он представляет обзор соответствующих политических приоритетов, стратегий и других документов, призванных наметить план мер по решению экологических проблем. В нем отражены международные обязательства республики, изложенные в Целях устойчивого развития, многосторонних природоохранных соглашениях и других международных документах, направленных на решение проблем, связанных со здоровьем и благополучием человека в контексте качества окружающей среды. Доклад подготовлен при поддержке ЕЭК ООН, ЮНЕП, Международного института устойчивого развития, ФАО и Экологической сети «Zoï».
Руководство ФАО по сокращению пищевых отходов содержит доступные в применении советы и рекомендации по предотвращению образования таких отходов. Данная публикация окажет поддержку каждому на пути от покупки до потребления продовольственных товаров. Следуя этим практическим советам и рекомендациям, представленным в формате инфографик, каждый человек может и должен менять свои модели поведения и принимать надлежащие решения для пересмотра повседневных привычек, которые, очень часто, становятся причиной образования неоправданно больших объемов подобных отходов.
Еще одна инициатива Министерства экологии Узбекистана – новая публикация, посвященная развитию экотуризма и обеспечению устойчивости природы в Узбекистане. Она представлена в виде красочно иллюстрированной памятки для туристических операторов, местных органов власти и туристов. Читатель может найти в ней информацию о природных и культурных достопримечательностях горной зоны республики, туристических сезонах, а самое главное о пользе и рисках для природы от туризма и, ответ на вопрос – что нужно сделать для уменьшения негативного воздействия человека на горную экосистему.
Стоит отметить, данные публикации призваны повысить информированность общественности в целях активизации ее участия на пути к устойчивому развитию.