Tojikiston bilan mintaqada transchegaraviy hamkorlikni yanada mustahkamlashga kelishib olindi
Samarqandda bo‘lib o‘tayotgan CMS COP14 xalqaro konferensiyasi doirasida Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vaziri Aziz Abduhakimov Tojikiston Respublikasi Hukumati huzuridagi Atrof-muhitni muhofaza qilish qo‘mitasi raisi Bahodur Sheralizoda bilan uchrashdi.
Uchrashuv avvalida vazir yuqori martabali mehmonga “Yovvoyi hayvonlarning koʻchib yuruvchi turlarini saqlash toʻgʻrisida”gi Konvensiya ishtirokchilarining 14-konferensiyasiga tashrif buyurgani uchun samimiy minnatdorlik bildirdi.
Shuningdek, yurtimizda 2018-yildan buyon Orol dengizining qurigan tubida o‘rmon ekish dasturini amalga oshirilayotgani, bugungi kunga qadar qariyb 2 million gektar maydonda ishlar olib borilgani, 2021-yil kuzida “Yashil makon” umummilliy tashabbusi boshlangan bo‘lib, uning doirasida har yili 200 million tupdan ortiq daraxt ekilib, yashil maydonlar maydonini 30 foizga yetkazish ko‘zda tutilgani haqida ma’lumot berildi.
“Biz qo‘riqlanadigan tabiiy hududlar tarmoqlarini kengaytirish bo‘yicha faol siyosat olib boryapmiz, ularning hududi so‘nggi yillarda butun respublika hududining 14 foizini tashkil etdi. Ishonchimiz komilki, bu sa’y-harakatlar BMTning ekotizimlarni tiklash bo‘yicha o‘n yilligining maqsad va vazifalariga mos keladi”, — dedi Aziz Abduhakimov.
Shuningdek, uchrashuvda transchegaraviy hamkorlikni mustahkamlash masalasiga e'tibor qaratildi. Aziz Abduhakimov O‘zbekistonda Xalqaro tabiatni muhofaza qilish ittifoqi (IUCN) ofisining ochilishi transchegaraviy obyektlarni boshqarish bo‘yicha uzoq muddatli chora-tadbirlar rejalarini ishlab chiqishda muhim o‘rin tutishini ta'kidladi.
“O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining ochilish marosimidagi tabrigida ta’kidlanganidek, biz Markaziy Osiyoda mintaqaviy muloqotni yaxshilash va transchegaraviy hamkorlikni rivojlantirish tarafdorimiz. Mamlakatlarimizning transchegaraviy hududlarida Markaziy Osiyoda transchegaraviy muhofaza qilinadigan tabiiy hududni yaratishdan manfaatdormiz", — dedi u.
Qolaversa, Tojikistonning ham Qozog‘iston, Qirg‘iziston va O‘zbekiston qatorida “Raptors” memorandumiga qo‘shilishi quvonarli ekanligini qayd etildi.
Ma’lumot uchun, “Raptors” (“Yirtqich qushlar”) Afrika va Yevroosiyoda ko'chmanchi qushlarni saqlash bo'yicha CMS memorandumi bo‘lib, xalqaro muvofiqlashtirilgan harakatlarni rag'batlantirishga qaratilgan. “Raptors” memorandumi yovvoyi hayvonlarning ko'chib yuruvchi turlarini saqlash to'g'risidagi konvensiyaga (CMS) muvofiq ishlaydigan hujjatlardan biridir.

Достигнута договоренность о дальнейшем укреплении приграничного сотрудничества в регионе с Таджикистаном
2959
В рамках международной конференции CMS COP14 в Самарканде министр экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Азиз Абдухакимов встретился с председателем Комитета охраны окружающей среды при Правительстве Республики Таджикистан Бахадуром Шерализодой.
В начале встречи министр выразил признательность высокому гостю за посещение 14-й Конференции сторон Конвенции по сохранению мигрирующих видов диких животных.
Также было отмечено, что с 2018 года в республике реализуется программа лесовосстановления на высохшем дне Аральского моря общей площадью 2 млн га. Кроме того,было сообщено, что в рамках общенационального проекта “Яшил Макон” ежегодно высаживаются около 200 млн, а площадь зеленых насаждений будет увеличена до 30%.
“Мы ведем активную политику расширения сети охраняемых природных территорий, их площадь за последние годы увеличена до 14% от всей территории республики. Мы уверены, что эти усилия соответствуют целям и задачам десятилетней годовщины инициативы ООН по восстановлению экосистем”, - сказал Азиз Абдухакимов.
На встрече также было уделено внимание укреплению приграничного сотрудничества. А.Абдухакимов отметил, что открытие офиса Международного союза охраны природы (МСОП) в Узбекистане играет важную роль в разработке долгосрочных планов действий по управлению трансграничными объектами.
“Как было сказано в приветствии Президента Республики Узбекистан на церемонии открытия, мы поддерживаем улучшение регионального диалога и развитие приграничного сотрудничества в Центральной Азии. Мы заинтересованы в создании трансграничного ОПТ в Центральной Азии на приграничных территориях наших стран”, - сказал министр.
Кроме того, был отмечено присоединение Таджикистана наряду с Казахстаном, Кыргызстаном и Узбекистаном к меморандуму Raptors.
Для информации: Raptors — это меморандум CMS по сохранению перелетных птиц в Африке и Евразии, целью которого является стимулирование международных скоординированных действий. Меморандум является одним из рабочих документов Конвенции о сохранении мигрирующих видов диких животных (CMS).
По итогам встречи была достигнута договоренность активизировать сотрудничество в обеспечении благоприятной экологической ситуации в регионе.