Tojikiston ekologiya sohasida hamkorlikni rivojlantirish boʻyicha Oʻzbekiston tajribasini oʻrganishdan manfaatdor
3197
16-fevral kuni Samarqandda bo‘lib o‘tayotgan CMS COP14 xalqaro konferensiyasi doirasida Tojikiston Respublikasi Hukumati huzuridagi Atrof-muhitni muhofaza qilish qo‘mitasi raisi Bahodur Sheralizoda Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligiga tashrif buyurdi. Yuqori martabali mehmonga vazirlik huzuridagi Davlat ekologik ekspertizasi markazi bosh direktori G‘ayrat Muhamedov hamrohlik qildi.
Tashrif davomida Bahodur Sheralizoda vazirlikdagi inspeksiya, ekspertiza faoliyati,  “Yashil makon” loyihasi, tabiiy resurslar holati, sanitar faoliyatida billing raqamlashtirilgan tizimlari va boshqa jarayonlar bilan yaqindan tanishdi.
Shuningdek, yuqori martabali mehmon vazirlikning Dispetcherlik va onlayn monitoring markaziy boshqarmasida ham bo‘ldi. Ekologik vaziyatni yaxshilash bo‘yicha tajriba almashish va qo‘shma loyihalarni amalga oshirish imkoniyatlari muhokama qilindi.
Atrof-muhit texnologiyalari va innovatsiyalari sohasida tajriba almashish uchrashuvning asosiy nuqtalaridan biri bo‘ldi. Mehmonlar muqobil energiya manbalaridan foydalanish, chiqindilarni boshqarish va biologik xilma-xillikni muhofaza qilish bo‘yicha mamlakatimizning ilg‘or tajribasini o‘rganib, o‘z mamlakatlarida ham ana shunday amaliyotni qo‘llash imkoniyatidan manfaatdor ekanliklarini bildirdilar.
Bundan tashqari, atrof-muhitning ifloslanishiga qarshi kurashish va iqlim o‘zgarishiga moslashishga qaratilgan salohiyatli qo‘shma loyihalarga e’tibor qaratildi. Bu boradagi o‘zaro hamkorlik nafaqat umumiy ekologik muammolarni hal qilishga, balki mamlakatlar o‘rtasidagi do‘stona munosabatlarni mustahkamlashga ham hissa qo‘shishi qayd etildi.
Tashrif yakunida hamkorlikni yanada rivojlantirish, tajriba almashish va qo‘shma loyihalarni amalga oshirishga kelishib olindi.

Таджикистан заинтересован в изучении опыта Узбекистана в сохранении биоразнообразия
16 февраля в рамках международной конференции CMS COP14 в Самарканде председатель Комитета охраны окружающей среды при Правительстве Республики Таджикистан Бахадур Шерализода посетил Министерство экологии, охраны окружающей среды и изменения климата. Высокого гостя сопровождал директор Центра государственной экологической экспертизы при Министерстве Гайрат Мухамедов.
В ходе визита Бахадур Шерализода ознакомился с инспекционно-экспертной деятельностью министерства, проектом «Яшил Макон» («Зелёное пространство»), состоянием природных ресурсов, цифровыми системами расчетов и другими проектами и технологиями сферы.
Высокий гость также посетил Центральное управление диспетчеризации и онлайн-мониторинга Министерства. Здесь были обсуждены возможности обмена опытом и реализации совместных проектов по улучшению экологической ситуации.
Одним из основных моментов встречи стал обмен опытом в области экологических технологий и инноваций. Гости ознакомились с передовым опытом нашей страны в области использования альтернативных источников энергии, обращения с отходами и защиты биоразнообразия, а также выразили заинтересованность в возможности применения подобных практик в своей стране.
Кроме того, было уделено внимание потенциальным совместным проектам, направленным на борьбу с загрязнением окружающей среды и адаптацию к изменению климата. Было отмечено, что взаимное сотрудничество в этом направлении способствует не только решению общих экологических проблем, но и укреплению дружественных отношений между странами.
По итогам визита была достигнута договоренность о дальнейшем развитии сотрудничества, обмене опытом и реализации совместных проектов.