Xususan, yurtimizda ham Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimliklari, Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi, Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi, O‘zbekiston Milliy teleradiokompaniyasi, O‘zbekiston Milliy media assotsiatsiyasi, O‘zbekiston Milliy axborot agentligi, Axborot va ommaviy kommunikatsiyalar agentligi tomonidan “Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi faoliyatini samarali tashkil etish chora-tadbirlari to‘g‘risida” 2023-yil 31-maydagi 171-son qaror ijrosini ta’minlash hamda yovvoyi tabiatni asrash maqsadida qator tadbirlar o‘tkaziladi.
Jumladan, 3-mart kuni soat 11:00 da Toshkent hayvonot bog‘ida aholi va yoshlar o‘rtasida yo‘qolib ketish xavfi ostida turgan yovvoyi hayvonlar va o‘simliklar turlari bo‘yicha davra suhbatlari va aksiyalar tashkil etiladi.
Shuningdek, respublikamizning barcha hududlarida yovvoyi tabiatni asrash va undan foydalanish madaniyati bo‘yicha ommaviy axborot vositalarida chiqishlar tashkil etiladi, infografika, videoroliklar tayyorlanadi, ta’lim dargohlarida mutaxassislar ishtirokida targ‘ibot-tushuntirish ishlari tashkil etiladi. Qolaversa, xususiy hayvonot bog‘lariga bolalarning bepul tashriflari uyushtiriladi.
Hurmatli yurtdoshlar! “Butunjahon yovvoyi tabiat kuni” tadbirlarida faol ishtirok etib, tabiatni asrashga o‘z hissangizni qo‘shing.
Ma’lumot uchun, 2013-yil 20-dekabrda BMT tomonidan yovvoyi tabiat muammolaridan xabardorlikni oshirish maqsadida 3-mart “Butunjahon yovvoyi tabiat kuni” deb e’lon qilingan.

Примите участие в акции по случаю Всемирного дня дикой природы!
В целях обеспечения реализации Постановления Президента ПП-171 от 31 мая 2023 года «О мерах по трансформации сферы экологии и охраны окружающей среды и организации деятельности уполномоченного государственного органа», Министерством экологии, охраны окружающей среды и изменения климата, Советом Министров Республики Каракалпакстан, областными и Ташкентским городским хокимиятом, Министерством высшего образования, науки и инноваций, Министерством дошкольного и школьного образования, Национальной телерадиокомпанией Узбекистана, Национальной ассоциацией СМИ Узбекистана, Национальным информационным агентством Узбекистана, Агентством информации и массовых коммуникаций проводится ряд мероприятий  по защите животного мира.
В частности, 3 марта в 11:00 в Ташкентском зоопарке будут организованы круглые столы и акции среди жителей и молодежи столицы, посвященные видам диких животных и растений, находящихся под угрозой исчезновения.
Кроме того, во всех регионах нашей республики будут проведены презентации по охране животного мира для СМИ, распространены инфографики и видеоролики, в образовательных учреждениях с участием специалистов будет проведена пропагандистско-разъяснительная работа. Также для детей будут организованы бесплатные визиты в зоопарки.
Дорогие соотечественники! Приглашаем вас принять активное участие в мероприятиях, посвященных Всемирному дню дикой природы и внести свой вклад в сохранение природы.
Для информации: в целях повышения осведомленности о проблемах дикой природы, 20 декабря 2013 года Организация Объединенных Наций объявила 3 марта «Всемирным днем дикой природы».