“Eko-kvest”: Toshkentda o‘quvchilar ekologik bilimlarini sinovdan o‘tkazishdi
Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi hamda Toshkent hayvonot bog‘i hamkorligida “Butunjahon yovvoyi tabiat kuni”ga bag‘ishlab “Eko-kvest” musobaqasi o‘tkazildi. Unda Toshkent shahridagi maktablarda tahsil olayotgan o‘quvchilardan iborat 12 ta jamoa bellashdi.
“Maktab o‘quvchilari, albatta, zoologiya kabi hayvonot, tabiatga oid fanlarni ham o‘rganishadi. “Eko kvest” tadbiri esa bolalarning bu boradagi bilimlarini yanada mustahkamlashga xizmat qiladi, — dedi Ekologiya vazirligi bo’lim boshlig‘i Zarrina Abdullayeva. — Savollar ham aynan tabiat, yovvoyi hayvonlar haqida tuzildi. Maqsadimiz yoshlarning ekologik bilim darajasini oshirishdir”.
O‘yin juda qizg’in kechdi. Savollar hayvonot bog‘ining turli burchaklariga, hayvonlar oldiga qo‘yib chiqildi. Bu esa bolajonlarga bevosita hayvonlar bilan tanishish imkonini berdi.
“Ushbu tadbir Toshkent hayvonot bog‘ida o‘tkazilishi bejiz emas. Savollarga javob topish jarayonida bolalar bevosita hayvonlar bilan muloqot qilishdi. Bu esa, albatta, bolalarda hayvonlarga nisbatan mehr-muhabbat, tabiatga xayrixohlik hissini shakllantiradi”, — Toshkent hayvonot bog‘i ilmiy-ma’rifiy bo‘lim mudiri Hakim Sobirov.
Musobaqada Yashnobod tumanining “Ayiq bolalari” jamoasi birinchi, Chilonzor tumanining “Legenda” jamoasi ikkinchi, Sergeli tumanining “Liderlar” jamoasi esa uchinchi o‘rinni egalladi. G‘olib jamoalar munosib taqdirlandi. Shuningdek, har bir jamoa ishtirokchisiga sovg‘alar topshirildi.
Ma’lumot uchun, Ekologiya vazirligi tomonidan yovvoyi tabiat vakillarini muhofaza qilishga katta e’tibor qaratilmoqda. Xususan, har yili qish faslida yovvoyi hayvonlar va qushlarni sovuqdan asrash maqsadida yurtimizdagi barcha muhofaza etiladigan tabiiy hududlarda biotexnik tadbirlar o‘tkazib kelinmoqda. Shuningdek, 3-fevral — Xalqaro qushlarni oziqlantirish kuniga bagʻishlab “Qishda qushlarga koʻmak” aksiyasi oʻtkazilgan va Toshkent Botanika bog‘idagi qushlarga ozuqa mahsulotlari tarqatilgandi.

«Эко-Квест»: в Ташкенте школьники проверили свои экологические знания
Министерством экологии, охраны окружающей среды и изменения климата совместно с Ташкентским зоопарком был организован конкурс «Эко-квест», посвященный Всемирному дню дикой природы. В нем приняли участие 12 команд учащихся школ Ташкента.
«Учащиеся школы, конечно, изучают зоологию и другие науки, связанные с животными. Мероприятие «Эко-квест» служит дальнейшему укреплению знаний детей в этом отношении. Вопросы на конкурсе были о природе и диких животных. Наша цель – повысить уровень экологических знаний молодежи», – рассказала руководитель управления Министерства экологии Заррина Абдуллаева.
Игра выдалась весьма напряженной. Вопросы были распределены в разных уголках зоопарка перед вольером с животными. Это позволило детям напрямую познакомиться с ними.
«Неслучайно это мероприятие проходит в Ташкентском зоопарке. В процессе поиска ответов на вопросы, дети напрямую взаимодействовали с животными. И это, конечно, формирует у них чувство любви к животным и доброжелательности к природе», – сказал заведующий научно-просветительским отделом Ташкентского зоопарка Хаким Собиров.
По итогам соревнования первое место заняла команда Яшнабадского района «Айык болалари», второе место - команда Чиланзарского района «Легенда», третье место – команда Сергелийского района «Лидеры». Команды-победители были награждены ценными призами. Также каждому участнику соревнования был вручен подарок.
Для информации: Министерство экологии уделяет большое внимание охране дикой природы. В частности, ежегодно на всех охраняемых природных территориях нашей страны проводятся биотехнические мероприятия с целью защиты диких животных и птиц от холода. Кроме того, по случаю Международного дня кормления птиц, 3 февраля в Ташкентском ботаническом саду была проведена акция «Помощь птицам зимой» и по территории распределена кормовая продукция для птиц.