Surxondaryoda eko-talablarga javob bermaydigan 2 ta korxona faoliyati to‘xtatildi
Surxondaryo viloyati Ekologiya boshqarmasi tomonidan asfalt ishlab chiqaradigan “Boysun tuman yo‘llardan foydalanish korxonasi” hamda “Sherobod tuman yo‘llardan foydalanish korxonasi”da ekologik tekshiruvlar o‘tkazildi.
Tekshiruv davomida korxonalarda Boysundagi korxonada chang-gaz tozalash uskunalari foydalanishga yaroqsiz holga kelib qolganligi, zavoddan chiqadigan chang-gazlarni ushlab qoluvchi filtrlar va suv purkash orqali changlarni ushlab qoladigan uskunalar o‘rnatilmaganligi aniqlandi.
Sherobod korxonasida esa chang-gaz  tozalash uskunasi eskirganligi sababli atmosferaga zararli tashlamalarning me’yoridan ortiq chiqarilayotgani ma'lum bo‘ldi.
Ma'lumot uchun, joriy yilning  29-yanvar kuni davlatimiz rahbari raisligida videoselektor yig‘ilishi o‘tkazilgan, unda joriy yil yakuniga qadar yirik sanoat korxonasida zamonaviy chang-gaz tozalash uskunalari o‘rnatish va eskilarini almashtirish, havoga chang tashlash darajasi yuqori bo‘lgan korxonalarda filtrlarni yangilash vazifasi qo‘yilgan.
“Boysun tuman yo‘llardan foydalanish korxonasi” hamda "Sherobod tuman yo‘llardan foydalanish korxonasi”ga nisbatan, “Atmosfera havosini muhofaza qilish to‘g‘risida”gi qonunning 4-24-moddalari talabi buzilganligi, qator kamchiliklar aniqlanganligi sababli MJtKning 86-moddasi 1-qismiga asosan ma’muriy bayonnoma rasmiylashtirildi. Korxonalar faoliyati 10 kun muddatga — mavjud muammolar hal etilib, filtrlash asbob-uskunalari o‘rnatilguniga qadar to‘xtatildi.

В Сурхандарьинской области остановлена деятельность 2 предприятий, не соответствующих эко требованиям
3482
Управление экологии Сурхандарьинской области провело проверку на предприятиях по производству асфальта «Бойсун туман йўллардан фойдаланиш» и «Шеробод туман йўллардан фойдаланиш корхонаси».
В ходе проверки было установлено, что на Байсунском предприятии пылегазоочистное оборудование пришло в негодность, а также не установлены пылеулавливающие фильтры и водяные кабины (оборудование, улавливающее пыль путем распыления воды).
На Шерабадском предприятии из-за изношенности пылегазоочистного оборудования, в атмосферу выбрасывались вредные выбросы сверх нормы.
Для информации: 29 января текущего года под председательством главы государства состоялось видеоселекторное совещание, в ходе которого поставлена задача до конца текущего года на крупных промышленных предприятиях осуществить установку современного пылегазоочистного оборудования и замену старого оборудования с высоким уровнем выбросов пыли, а также обновить фильтры.
Предприятиями «Бойсун туман йўллардан фойдаланиш» и «Шеробод туман йўллардан фойдаланиш корхонаси» были нарушены требования статей 4-24 Закона «Об охране атмосферного воздуха».  В связи с этим в отношении предприятий составлены административные протоколы в соответствии с ст.86 АК РУз. Деятельность предприятий приостановлена на 10 суток до устранения выявленных недостатков и установки фильтрующего оборудования.