Namangan belgilanmagan joyga chiqindi tashlaganlarga chora ko’rildi
Ekologiya vazirligi Dispetcherlik va onlayn monitoring markaziy boshqarmasi tomonidan Namangan viloyatida o‘rnatilgan onlayn kuzatuv kameralari orqali belgilanmagan joyga chiqindi tashlash bilan bog‘liq bir qancha huquqbuzarliklarga chora ko‘rildi.
Xususan, Namangan shahri "Ilg'or" MFY hududida huquqbuzar tomonidan noqonuniy joyga chiqindi tashlangani aniqlandi. Unga nisbatan MJtKning 91-modda 1-qismi bilan bayonnoma rasmiylashtirilib, BHMning 3 barobari — 1 million 20 ming so‘m miqdorida jarima belgilandi.
Shuningdek, Namangan shahri "Ilg'or" MFY, "Sardoba" MFY, " Isfarhon" MFY, "Haqiqat" MFY hududlarida ham fuqarolar tomonidan belgilanmagan joylarga chiqindi tashlangani ma'lum bo‘ldi. Huquqbuzarlar aniqlanib, ularga nisbatan MJtK 91prim 1-moddasi 1-qismi bilan ma'muriy bayonnoma rasmiylashtirildi. Har bir huquqbuzarga BHMning 1 barobari — 340 ming so‘mdan jarima tayinlandi.
Ma'lumot uchun, onlayn kuzatuv kameralarini respublikamizning barcha hududlarida o‘rnatish rejalashtirilgan. Bu kameralar nafaqat noqonuniy chiqindi tashlash, balki boshqa turdagi ekologik huquqbuzarliklarni ham aniqlashga va o‘z vaqtida chora ko‘rishga imkon beradi.

В Наманган приняты меры против нарушителей, незаконно сбрасывающих мусор
В Наманганской области посредством камер онлайн-наблюдения, Центральным управлением диспетчеризации и онлайн-мониторинга Министерства экологии приняты меры по ряду нарушений, связанных со сбросом мусора в неположенных местах.
В частности, в махалле «Илгор» города Наманган был выявлен незаконный сброс мусора. Против нарушителя составлен протокол по части 1 статьи 91 АК и наложен штраф в размере 3 БРВ – 1 миллиона 20 тысяч сумов.
Также стало известно, что на территории махаллей «Илгор», «Сардоба», «Исфархан», «Хакикат» граждане сбрасывали мусор в неположенных местах. На нарушителей составлен административный протокол в соответствии с ч. 1 ст. 91прим АК. На каждого из них наложен штраф в размере 1 БРВ - 340 тысяч сумов.
Для информации, во всех регионах нашей республики планируется установить камеры онлайн-наблюдения. Они позволяют выявлять не только незаконные свалки, но и другие виды экологических нарушений и своевременно принимать меры.