"Saygachiy" qo'riqxonasi — yo'qolib borayotgan hayvonlar turlari saqlab qolinadigan hududdir
"Xalqaro sayg‘oqlar kuni munosabati bilan Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi tomonidan “Saygachiy” majmua (landshaft) qo‘riqxonasiga press-tur tashkil etildi.
Ma'lumot uchun, har yili 5-may butun dunyoda "Xalqaro sayg'oqlar kuni" sifatida nishonlanadi. Bu g'oya 2010-yil dekabr oyida Qozog'iston, O'zbekiston va Rossiya vakillari ishtirokida Uralskda "SOS sayg‘oq!" loyihasi doirasida tashkil etilgan seminarda paydo bo'ldi.
Press-tur doirasida respublika ommaviy axborot vositalari vakillari qo‘riqxona hududi, qo‘riqxonaning o‘simlik va hayvonot dunyosini muhofaza qilish bo‘yicha amalga oshirilayotgan ishlar bilan yaqindan tanishdi.
Umumiy maydoni 628,3 ming gektar boʻlgan “Saygachiy” qoʻriqxonasi Qoraqalpogʻistonning Moʻynoq va Qoʻngʻirot viloyatlari hududida, Qozogʻiston bilan chegaradosh, Ustyurt tekisligida joylashgan. Qo'riqxona sayg'oq va boshqa noyob hayvonlar turlarining yashashi uchun eng qulay 5 ta hududdan iborat. Bu yerda sayg'oqlarning an'anaviy ko'payish hududlari, yaylovlar va sug'orish joylari mavjud. "Saygachiy"da qishda havo harorati -25-30 darajaga tushadi, yozda esa 40-45 darajaga ko'tariladi. Qo'riqxonaning ikkita qismi - Duana va Jideyli - Orol dengizi tubida joylashgan bo'lib, zich saksovul bilan qoplangan.
"2022-yilda olib borilgan monitoring ishlari davomida qo‘riqxona hududida 73 turdagi hayvonlar ro‘yxatga olindi, ulardan 13 tasi — sayg'oq, jayron, turkman qulonlari, burgut va boshqalar O‘zbekiston Qizil kitobiga kiritilgan, — dedi qo'riqxona direktori Alisher Abdurahmonov. — Hudud har 10 kunda almashadigan ikkita navbatchi guruh tomonidan qo'riqlanadi va nazorat qilinadi. Zaxira inspektorlari uchun qulay shart-sharoit yaratish, monitoring ishlari va dam olishlarini tashkil etish maqsadida Almanbet va Beleuli uchastkalari hududida konteyner uylari tashkil etildi".
Shuningdek, qo‘riqxonada qish faslida hayvonlar boqiladigan hududlarda biotexnik tadbirlar muntazam o‘tkazilmoqda.

Заказник «Сайгачий» – территория для реинтродукции исчезающих видов животных
По случаю Международного дня сайгака, Министерством экологии, охраны окружающей среды и изменения климата организован пресс-тур в Комплексный (ландшафтный) заказник «Сайгачий».
Для информации: Ежегодно 5 мая в мире отмечается Международный день сайгака. Идея создания праздника возникла в декабре 2010 года, когда представители Казахстана, Узбекистана и России собрались в г.Уральск на семинаре, организованном в рамках проекта «SOS сайга!».
В рамках пресс-тура представители национальных СМИ ознакомились с территорией заповедной зоны и деятельностью по охране растительного и животного мира заповедника.
Заказник «Сайгачий», общей площадью 628 300 га, расположен на территории Муйнакского и Кунградского районов Каракалпакстана, граничащих с Казахстаном, в районе Устюртской равнины. Заповедник состоит из 5 участков,  наиболее соответствующие природным условиям для обитания сайгака и других редких видов животных. Здесь расположены традиционные места размножения сайгаков, имеются хорошие пастбища и места водопоя. Температура воздуха зимой здесь опускается до минус 25-30 градусов, летом повышается до плюс 40-45 градусов. Два участка заповедника – Дуана и Джидейли расположены на осушенном дне Аральского моря и густо покрыты саксаулом.
"По результатам мониторинговых работ в 2022 году,  в заповеднике было насчитано 73 вида животных, 13 из которых  включены в Красную книгу Узбекистана. Среди них сайгаки, джейраны, туркменские куланы, балобаны, беркуты и др. животные.Охраной территории и наблюдением занимаются две дежурные группы со сменой каждые 10 дней. В целях создания благоприятных условий для инспекторов заповедника, организации мониторинговых работ и отдыха, на территории Алманбетского и Белеулийского участков созданы домики-контейнеры", - отметил директор Алишер Абдирахманов.
Также на территории заказника в зимний период в местах кормления животных регулярно проводятся биотехнические мероприятия.