22–23-aprel kunlari Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o’zgarishi vazirligining Markaziy Osiyo atrof-muhit va iqlim o’zgarishini o’rganish universitetida (“Green University) “Orol dengizi qurishining atrof-muhitga taʼsiri” mavzusida xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya bo‘lib o'tdi.
Tadbir “Green University” huzuridagi Atrof-muhit va tabiatni muhofaza qilish texnologiyalari ilmiy-tadqiqot instituti, Oʻrmon xoʻjaligi  ilmiy-tadqiqot instituti va Toshkent gidrometeorologiya texnikumi tomonidan tashkil etildi. Unda Ekologiya vaziri o'rinbosari Jusipbek Kazbekov, "Green University" rektori Jasur Salixov, Atrof muhit va tabiatni muhofaza qilish texnologiyalari ilmiy-tadqiqot instituti direktori Baxtiyor Po‘latov, Oʻrmon xoʻjaligi ilmiy-tadqiqot instituti loyiha rahbari, qishloq xoʻjaligi fanlari doktori Zinoviy Novitskiy, Orolni qutqarish xalqaro jamg'armasi loyihalarini amalga oshirish agentligi rahbari Vadim Sokolov, xorijlik va mahalliy mutaxassislar ishtirok etdi.
Konferensiyada Orol dengizining qurishi natijasida yuzaga keladigan muhim ekologik muammolarni hal qilish, xususan, hududda biologik xilma-xillikni saqlab qolish kabi muhim masalalarga e’tibor qaratildi. Xususan, Zinoviy Novitskiy Orol dengizining qurigan tubini qayta tiklashda o'rmon plantatsiyalarining ahamiyati katta ekanligini ta'kidlagan bo'lsa, Vadim Sokolov Janubiy Orolbo'yida suv ekotizimlarining o'zgarishini o'rganish masalalariga e'tibor qaratdi. Shu bilan birga, havoning ifloslanish manbalari va uning odamlarga ta'sirini baholash, Janubiy Orolbo'yida suv ekotizimlarining o'zgarishini o'rganish masalalari ham kun tartibidan o'rin oldi.
Bundan tashqari, tadbirda iqlim o‘zgarishi natijasida Orol dengizidan kelayotgan chang-to‘zonlarning ekin maydonlarga ta'sirini baholash, Orolboʻyi hududida antropogen omillarning geooekologiyaga ta’siri, Orol dengizini qurishidan hosil bo‘lgan maydonlarida ekologik lazer texnologiya yordamida himoya daraxtzorlarni barpo etish, iqlim o'zgarishining Janubiy Orolbo'yi va Qizilqum cho'l hududlarida agrometeorologik sharoitlarga ta'siri kabi mavzular muhokama qilindi.
Shu bilan birga, Orolbo‘yida tomchilatib sug‘orish texnologiyalarini joriy etish ko'plab afzalliklarga ega ekanligi qayd etildi.

Обсуждены вопросы улучшения экологической ситуации и сохранения биоразнообразия в Приаралье
22-23 апреля в Центрально-Азиатском университете окружающей среды и изменения климата (Green University) при Министерстве экологии, охраны окружающей среды и изменения климата прошла международная научно-практическая конференция на тему «Влияние высыхания Аральского моря на окружающую среду».
Организаторами мероприятия выступили Научно-исследовательский институт окружающей среды и природоохранных технологий при Green University, Научно-исследовательский институт лесного хозяйства и Ташкентский гидрометеорологический технический колледж. В мероприятии приняли участие заместитель министра экологии Жусипбек Казбеков, ректор Green University Жасур Салихов, директор НИИ окружающей среды и природоохранных технологий при Министерстве экологии Бахтиёр Пулатов, руководитель проекта НИИ лесного хозяйства, доктор сельскохозяйственных наук Зиновий Новицкий, руководитель агентства по реализации проектов Международного фонда спасения Арала Вадим Соколов, зарубежные и местные эксперты.
На конференции было уделено внимание таким вопросам, как решение важных экологических проблем, возникающих в результате высыхания Аральского моря, в частности, сохранение биологического разнообразия в этом районе. Зиновий Новицкий подчеркнул, что большое значение в восстановлении осушенного дна Аральского моря играет создание лесных насаждений, а Вадим Соколов остановился на вопросах изучения изменения водных экосистем Южного Аральского моря. При этом на повестке дня стояли и вопросы оценки источников загрязнения воздуха и его воздействия на людей, изучение изменений водных экосистем Южного Аральского залива.
Кроме того, на мероприятии обсуждались такие темы, как оценка воздействия пыли, поступающей из Аральского моря в результате изменения климата, влияние антропогенных факторов на геоэкологию в Приаралье, создание защитных насаждений с использованием экологических лазерных технологий на участках, образовавшихся в результате высыхания Аральского моря, влияние изменения климата на агрометеорологические условия в Южном Приаралье и пустынных районах Кызылкума.
Bundan tashqari, tadbirda iqlim o‘zgarishi natijasida Orol dengizidan kelayotgan chang-to‘zonlarning ekin maydonlarga ta'sirini baholash, Orolboʻyi hududida antropogen omillarning geooekologiyaga ta’siri, Orol dengizini qurishidan hosil bo‘lgan maydonlarida ekologik lazer texnologiya yordamida himoya daraxtzorlarni barpo etish, iqlim o'zgarishining Janubiy Orolbo'yi va Qizilqum cho'l hududlarida agrometeorologik sharoitlarga ta'siri kabi mavzular muhokama qilindi.
При этом было отмечено, что внедрение технологий капельного орошения в Приаралье имеет множество преимуществ.
Цель конференции – смягчение негативных последствий экологического кризиса, вызванного высыханием Аральского моря, сохранение биологического разнообразия на территории и восстановление экосистем.