“Qumdagi izlar”: Samarqandda Orol dengiziga bag‘ishlangan ko‘rgazma ochildi
28-aprel kuni “Ipak yo‘li” xalqaro turizm va madaniy meros universiteti qoshidagi “Art Rezidensiya”da “Qumdagi izlar” nomli ko‘rgazma ochildi. Ushbu ko‘rgazma Orol dengiziga bag‘ishlangan.
Ma’lumot uchun, Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi tashabbusi bilan  aprel oyining ikkinchi o‘n kunligida Latviya, Gruziya, Misr, Qozog‘iston, Janubiy Koreya va Buyuk Britaniyadan kelgan hamda mahalliy rassomlar Qoraqalpog‘istonda, xususan, Mo‘ynoqda bo‘lishdi. Safar davomida ular Orol dengizi hududidagi ko‘rgan-kechirganlarini suratlarga muhrlashdi.
Ko‘rgazmada ana shu rassomlarning turli janrlardagi 30 ga yaqin suratlari o‘rin olgan. Shuningdek, “Art Rezidensiya” binosi hovlisida Janubiy Koreyalik rassom Kveon Djeongchan tomonidan chizilgan bir paytlar Orol dengizida yashagan akula va tiriklik dunyosi suratini ham ko‘rish mumkin.

«Следы на песке»: в Самарканде открылась выставка, посвященная Аральскому морю
28 апреля в «Арт-резиденции» Международного университета туризма и культурного наследия «Шёлковый путь» открылась выставка «Следы на песке», посвященная Аральскому морю.
Для информации: по инициативе Министерства экологии, охраны окружающей среды и изменения климата во второй декаде апреля художники из Латвии, Грузии, Египта, Казахстана, Южной Кореи и Великобритании, а также местные художники Каракалпакстана посетили Муйнак и отразили в своих картинах увиденное в Приаралье.
На выставке представлено около 30 картин художников в разных жанрах. Также во дворе Арт-резиденции можно увидеть картину акулы и живого мира, некогда обитавшего в Аральском море, нарисованную южнокорейским художником Квеоном Чончаном.