“Manfaatlar toʻqnashuvi toʻgʻrisida”gi qonunning mazmun-mohiyati tushuntirildi
4-iyul kuni Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligida “Manfaatlar toʻqnashuvi toʻgʻrisida”gi OʻR-931-son Qonuni hamda Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2024-yil 5-iyundagi “Oʻzbekiston Respublikasining “Manfaatlar toʻqnashuvi toʻgʻrisida”gi Qonuni ijrosini samarali tashkil etish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi 210-son qarori mazmun-mohiyati va ahamiyatiga bag‘ishlangan tadbir o‘tkazildi.
Tadbirda Ekologiya vazirining birinchi o‘rinbosari Obidjon Qudratov, Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi bosh inspektori Sardor Mamanov, vazirlik boshqarma va bo‘limlari, tizim tashkilotlari mutasaddilari ishtirok etdi. Unda “Manfaatlar toʻqnashuvi toʻgʻrisida”gi Qonunning maqsadi manfaatlar to‘qnashuvi bilan bog‘liq munosabatlarni tartibga solishdan iborat ekanligi ta’kidlandi. Shuningdek, manfaatlar to‘qnashuviga yo‘l qo‘ymaslik, bu borada qonunni buzmaslik uchun nimalar qilish kerakligiga e’tibor qaratildi.
Bundan tashqari, vazirlik, uning hududiy boʻlinmalari va tizim tashkilotlarida ISO 37001:2016 “Korrupsiyaga qarshi kurashish menejment tizimi” xalqaro standartiga muvofiqlik tizimini joriy etish va tegishli sertifikatga ega boʻlish uchun amalga oshirilgan ishlar haqida ma’lumot berildi.
Ma’lumot uchun, “Manfaatlar toʻqnashuvi toʻgʻrisida”gi qonun 69 ta davlat organi, 220 ta mahalliy davlat organi, 26 mingdan ortiq davlat muassasasi, 503 ta davlat unitar korxonasi, 23 ta davlat jamg‘armasi, 153 ta davlat ulushi 50 foizdan yuqori aksiyadorlik jamiyatlari, 2000 dan ortiq davlat ulushi bo‘lgan korportiv buyurtmachilarga davlat xaridlaridagi manfaatlar toʻqnashuvini tartibga solishga qaratilgan.

Разъяснена суть закона «О конфликте интересов»
4 июля в Министерстве экологии, охраны окружающей среды и изменения климата состоялось мероприятие, посвященное разъяснению сути и значению Закона Республики Узбекистан «О конфликте интересов» № ЗРУ-931 от 5 июня 2024 года и Постановлению Президента №ПП-210 «О мерах по эффективной организации исполнения Закона Республики Узбекистан «О конфликте интересов»».
В мероприятии приняли участие первый заместитель министра экологии Обиджон Кудратов, главный инспектор Агентства по противодействию коррупции Сардор Маманов, должностные лица управлений, департаментов и системных организаций министерства. Было отмечено, что целью Закона «О конфликте интересов» является регулирование отношений, связанных с конфликтом интересов. Также было обращено внимание на то, что следует делать, чтобы избежать конфликта интересов и не нарушать закон в этом направлении.
Кроме того, участники были проинформированы о проделанной работе по внедрению системы соответствия международному стандарту ISO 37001:2016 «Система антикоррупционного менеджмента» и получению соответствующего сертификата.
Для информации: Действие Закона «О конфликте интересов» распространяется 69 государственных органов, 220 местных государственных органов, более 26 тысяч государственных учреждений, 503 государственных унитарных предприятия, 23 государственных фонда, 153 акционерных общества с государственной долей более 50% и выше.