Ovchilik xo‘jaliklari faoliyatida bir qancha qonun buzilishi holatlari aniqlandi
Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi tomonidan ovchilik xo‘jaliklari faoliyatida ko‘plab qonun buzilishi holatlari aniqlandi.
Xususan, “Ov qilish va ovchilik xo‘jaligi to‘g‘risida”gi Qonunning 19-moddasi talablariga zid ravishda, “O‘zbekiston ovchi va baliqchilar sport birlashmasi” tomonidan jami 695 ming gektar yerda tashkil etilgan 37 ta ovchilik xo‘jaliklarining birortasida ham yovvoyi hayvonlarni ko‘paytirish pitomnigi va takror ko‘paytirish uchastkalari tashkil etilmagan.
Shuningdek, Qonunning 34-moddasiga zid ravishda biriktirilgan 695 ming gektar ov qilish joylaridan foydalanganlik uchun Birlashma tomonidan to‘lov amalga oshirilmagan. Qolaversa, Qonunning 32-moddasiga zid ravishda ovchilik xo‘jaliklarining chegaralari belgilanmagan, ov qilish uchun yopiq bo‘lgan takror ko‘paytirish uchastkasining tavsifi belgilanmagan va tashkil etilmagan (ovchilik xo‘jaligi umumiy maydonining kamida 10 foizi), ovchilik xo‘jaliklarida borish yo‘llari, takror ko‘paytirish uchastkasining, kordonlar hamda boshqa inshootlar va obyektlarning joylashuvi ko‘rsatilgan holda ovchilik xo‘jaligi hududining xarita-sxemasi o‘rnatilmagan. Mazkur kamchiliklar natijasida belgilangan hududlardan tashqarida, aholi punktlariga yaqin hududlarda ov amalga oshirilgan.
Masalan, Sirdaryo viloyati hududidagi umumiy maydoni 178 ming gektar bo‘lgan ov qilish imkoniyati bor dala va boshqa yer maydonlarining Birlashmaga biriktirilganligi bo‘yicha tasdiqlovchi hujjatlar (tegishli hokim qarori) mavjud emas. Bundan tashqari, ov qilish uchun yopiq bo‘lgan takror ko‘paytirish uchastkasi (ovchilik xo‘jaligi umumiy maydonining kamida 10 foizi, yaʼni 17,8 ming gektar) ham yo‘q. Ushbu bo‘limning haqiqiy o‘ziga tegishli bo‘lgan xo‘jalik yuritish uchun biriktirilgan yer maydoni 18,8 gektarni tashkil etadi.
Bundan tashqari, Birlashma tomonidan ovchilik xo‘jaliklarida ovchilar uchun yetarli sharoitlar yaratilmaganligi ma'lum bo'ldi. Jumladan, 37 ta ovchilik xo‘jaligida qurollarni xavfsiz saqlash xonasi, sanitariya talablariga javob beradigan ov mahsulotini qayta ishlash va saqlash obyektlari, ovchilar uchun zamonaviy, standartlarga javob beradigan joylashtirish vositalari va yong‘in xavfsizligi burchagi tashkil etilmagan. Birgina Jizzax va Navoiy viloyatlarida (Aydar-Arnasoy ko‘llar tizimi atrofida) joylashgan Birlashmaga tegishli ovchilik xo‘jaliklari xavfsizlik, sanitariya va gigiyena talablariga javob bermaydi. Natijada ov mahsulotlari va yovvoyi hayvonlardan turli yuqumli kasalliklar tarqalishi ehtimoli yuqori.
Buxoro viloyati, “O‘zbekiston ovchi va baliqchilar sport birlashmasi”ga tegishli “Qumsulton” ovchilik xo‘jaligi
Navoiy viloyati, “O‘zbekiston ovchi va baliqchilar sport birlashmasi”ga tegishli “Aydar-Arnasoy” ovchilik xo‘jaligi
Jizzax viloyati, “O‘zbekiston ovchi va baliqchilar sport birlashmasi”ga tegishli “Aydar-Arnasoy” ovchilik xo‘jaligi
Ma'lumot uchun, Birlashmaga a‘zo bo‘lgan 38 ming nafarga yaqin ovchi har yili taxminan 15 mlrd so‘m a‘zolik badali to‘laydi.
Yuqoridagi qonun buzilishi holatlari bo‘yicha barcha materiallar huquqni muhofaza qiluvchi organlarga taqdim etilgan bo‘lib, bugungi kunda huquqiy baho berilmoqda.
Ta'kidlash joizki, ovchilik xo‘jaliklarini tashkil etish bo‘yicha xorijiy tajribani o‘rganish kerak. Masalan, Polsha, Chexiya, Rossiya, Latviya, Belarus kabi davlatlarda zamonaviy ovchilik xo‘jaliklarida quyidagi infratuzilma obyektlari bo‘lishi zarur:
— ovchilarni qabul qilish punkti;
— ovchilik qurollarini saqlash joylari;
— modulli mehmonxonalar, glemping, suv havzalari, ov minoralari;
— ov mahsulotini qayta ishlash va saqlash xonalari;
— yovvoyi hayvonlarni takror ko‘paytirish uchastkalari (pitomniklar va tabiiy ko‘paytirish hududlari);
— ovchilik xo‘jaligi faoliyati uchun zarur infratuzilma va moddiy-texnik baza.
Masalan, Belarusdagi “Krasniy bor” o‘rmon-ovchilik xo‘jaligida 30 dan ortiq turistik xizmatlar, xususan, jip-safari, o‘q otish sporti, otda sayr qilish, baydarka, ov tashkil qilish xizmatlari, sport o‘yinlari va boshqa ko‘plab xizmatlar yo‘lga qo‘yilgan. Bizda ham xuddi shunday tajribani yo‘lga qo‘yish lozim.

В деятельности охотничьих хозяйств выявлен ряд нарушений законодательства
Министерство экологии, охраны окружающей среды и изменения климата выявило ряд нарушений законодательства в деятельности охотничьих хозяйств.
В частности, вопреки требованиям статьи 19 Закона «Об охоте и охотничьем хозяйстве» ни в одном из 37 охотничьих хозяйств Спортивного объединения охотников и рыболовов Узбекистана на общей площади 695 тыс. га не созданы питомники и участки воспроизводства диких животных.
Также в соответствии со статьей 34 закона, Объединением не была произведена оплата за пользование 695 тысячами гектаров охотничьих угодий. Кроме того, в нарушение статьи 32 закона, не установлены границы охотничьих хозяйств, не определено и не организовано описание участка воспроизводства, закрытого для охоты (не менее 10% от общей площади охотничьего хозяйства), не определены пути следования в охотничьих хозяйствах, карта-схема территории охотничьего хозяйства с указанием расположения участка воспроизводства, кордонов и других объектов. В результате этих недостатков охота осуществлялась за пределами обозначенных территорий, в районах, близких к населенным пунктам.
К примеру, отсутствуют подтверждающие документы (соответствующее решение хокима) о присоединении к Объединению охотничьих угодий и других земельных участков общей площадью 178 тысяч гектаров на территории Сырдарьинской области. Также отсутствует закрытый для охоты участок воспроизводства (не менее 10% от общей площади охотничьего хозяйства, т. е. 17,8 тыс. га). Земельный участок для ведения хозяйства, принадлежащий отделу, составляет 18,8 га.
Кроме того, выяснилось, что Объединение не создало достаточных условий для охотников в охотничьих хозяйствах. В частности, в 37 охотничьих хозяйствах не созданы помещения для безопасного хранения оружия, объекты по переработке и хранению охотничьих продуктов, отвечающие санитарным требованиям, соответствующие стандартам средства размещения охотников и уголок пожарной безопасности. Принадлежащие Объединению охотничьи хозяйства, расположенные только в Джизакской и Навоийской областях (вокруг Айдар-Арнасайской системы озер), не отвечают требованиям безопасности, санитарии и гигиены. В результате высока вероятность распространения различных инфекционных заболеваний от охотничьей продукции и диких животных.
Охотничье хозяйство «Кумсултан» Спортивного объединения охотников и рыболовов Узбекистана, Бухарская область
Охотничье хозяйство «Айдар-Арнасай» Спортивного объединения охотников и рыболовов Узбекистана, Навоийская область
Охотничье хозяйство «Айдар-Арнасай» Спортивного объединения охотников и рыболовов Узбекистана, Джизакская область
Для информации: около 38 тысяч охотников, являющихся членами Объединения, ежегодно платят членские взносы в размере около 15 миллиардов сумов.
Все материалы, связанные с вышеуказанными нарушениями закона, переданы в правоохранительные органы, сегодня проводится юридическая оценка.
Стоит отметить, что необходимо изучить зарубежный опыт организации охотничьих хозяйств зарубежных стран. Например, в таких странах, как Польша, Чехия, Россия, Латвия, Беларусь, современные охотничьи хозяйства имеют следующие объекты инфраструктуры:
— пункт приема охотников;
— места хранения охотничьего оружия;
— модульные отели, глэмпинги, водоемы, охотничьи вышки;
— помещения для обработки и хранения охотничьей продукции;
— участки воспроизводства диких животных (питомники и районы естественного размножения;
— необходимая инфраструктура и материально-техническая база для деятельности охотничьего хозяйства.
Например, лесоохотничье хозяйство «Красный Бор» в Беларуси предлагает более 30 туристических услуг, среди которых джип-сафари, спортивная стрельба, катание на лошадях, байдарка, охотничьи услуги, спортивные игры и другие. У нас должен быть такой же опыт.