O‘zbekistonda birinchi texnologik ilg‘or chiqindi poligoni qurilmoqda
Toshkent shahri va Toshkent viloyati aholisining maishiy chiqindilari uchun moʻljallangan Ohangarondagi chiqindi poligonini qurish qiymati 16 million AQSH dollarini tashkil etadi. Loyiha O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2020-yil 15-dekabrdagi “Toshkent shahrida maishiy va qurilish chiqindilari bilan ishlash sohasidagi faoliyatni takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qaroriga muvofiq Osiyo Taraqqiyot banki bilan hamkorlikda amalga oshirilmoqda.Loyihaning umumiy maydoni 30 gektar, poligonning o'zi esa 25 gektarni tashkil etadi.
Chiqindilarni qayta yuklash va utilizatsiya qilish bo‘yicha “Maxsustrans” filiali rahbari Rafael Bekmullinning so‘zlariga ko‘ra, poligon mutlaqo yangi texnologiya asosida ishlaydi.
“Poligonning butun hududi geotekstil, geogrid va boshqa geomateriallardan iborat maxsus material bilan qoplanadi. Poligonning pastki qismi doimiy muhrlangan havza bo'lib, yer osti suvlari va atmosferaga salbiy ta'sir ko'rsatmaydi.
Maxsus materiallardan tashqari, bu yerda biz chiqindidan suv chiqaradigan quvurlarni yotqizamiz. Shuningdek, gaz va metanni quyish uchun quvurlar o‘rnatamiz, bu esa kelajakda metan va elektr energiyasi ishlab chiqarish imkonini beradi”,
dedi R.Bekmullin.
Poligon 15-20 yilga mo‘ljallangan bo‘lib, 20 million tonnaga yaqin chiqindini sig‘dira oladi. Uning qurilishi joriy yilning noyabr oyigacha yakunlanadi.

В Узбекистане строят первый технологичный мусорный полигон
Стоимость строительства полигона в Ахангаране, предназначенного для бытовых отходов населения Ташкента и Ташкентской области, составляет 16 млн долларов США.
Проект реализуется в соответствии с Постановлением Президента Республики Узбекистан от 15 декабря 2020 года «О мерах по совершенствованию деятельности в сфере обращения с бытовыми и строительными отходами в городе Ташкенте» с участием Азиатского банка развития.
Общая площадь проекта составляет 30 га, непосредственно сама же территория, отведенная под полигон – 25 га.
Как сообщил начальник филиала «Махсустранс» по перегрузке и утилизации отходов Рафаэль Бекмуллин, полигон будет работать по совершенно новой технологии.
«Вся территория полигона будет покрыта спецматериалом из геотекстиля, геосетки и др. геоматериала. Дно полигона будет сплошным герметизированным бассейном, благодаря чему не будет оказываться негативного воздействия на подземные воды и атмосферу.
Помимо спецматериалов, здесь мы проложим трубы, которые будут выкачивать воду из отходов. Также установим трубы для выкачки газа и метана, которые в дальнейшем позволят вырабатывать метан и производить электроэнергию»,
рассказал Р. Бекмуллин.
Полигон рассчитан на 15-20 лет и может вместить в себя около 20 млн тонн мусора. Его строительство завершат к ноябрю текущего года.